Strona główna » Nasze Miasto - Pułtusk
| A A A
polski english руссҝий
Kontakty

Czasopismo naukowe „Społeczeństwo i Polityka”

Media o Akademii

Sprawy studenckie
Pomoc materialna
Dom Studenta

Aktualności - ZOBACZ
   ▪ Święty Stanisław Kostka - dzieje duchowości (...) - konferencja (21.09.2018 r.) »
   ▪ Zaświadczenie o wpisie do MSBK na rok 2018/2019 »
   ▪ Wiatrak matematyczny - szkolenie dla studentów (9.06.2018 r.) »

Uczelnia przyjazna osobom niepełnosprawnym
 
NASZE MIASTO - PUŁTUSK

Pułtusk jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Położenie nad Narwią i na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych przyczyniło się do długiej i bogatej w wydarzenia, ponad tysiącletniej historii miasta.

Pułtusk początkowo jako osada słowiańska, później gród obronny, kasztelania, zaś  w XIII-XVIII w. miasto biskupów płockich był wielokrotnie niszczony. Jedna z największych zwycięskich bitew Napoleona w 1806 r. rozegrała się pod Pułtuskiem i to prześwietne zwycięstwo oręża francuskiego zostało uwiecznione na Łuku Triumfalnym w Paryżu.


Gmina Pułtusk obejuje powierzchnię 133,7 km2 i liczy ok. 24 tys. mieszkańców, w tym miasto Pułtusk liczy około 19 tys. mieszkańców. Pułtusk leży 60 km od Warszawy, na szlaku do Jezior Mazurskich i Pojezierza Augustowskiego.

Pułtusk jest położony na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, na zachodnim skraju Puszczy Białej w dolnym biegu Narwi. Jest jednym z najciekawszych dla turystów miast na Mazowszu. Są tu m.in. najdłuższy w całej Europie rynek, zamek  biskupów płockich - Dom Polonii oraz wieża ratusza pochodząca z początku XV w. - obecne mieści się w niej muzeum regionalne.

Najstarsza część Pułtuska leży na wyspie utworzonej przez rozwidloną odnogę Narwi, dlatego Pułtusk bywa nazywany "Wenecją Mazowsza".

                      Bazylika Kolegiacka p.w. Zwiastowania NMP, w której znajdują się unikatowe renesansowe freski.